facebook

Bibliografie - books full of emotions

První z pětice dosud vydaných děl byla na dané téma nejrozsáhlejší kniha o historii Rallye Škoda / Bohemia pojmenovaná Rallye psaná srdcem. O tři roky později spatřil světlo světa životopis Ladislava Křečka, několikanásobného mistra země a bývalého továrního jezdce, s názvem: Když Křeček prášil. Tragické události nadcházejících let nás přiměly k několika změnám v pojetí našich knih. Následující publikace Rally má jméno Bohemia obsahovala rady divákům a byla díky pochopení sponzorů a partnerů projektu prodávána za symbolickou cenu. Následovalo dílo o Barum rally a v roce 2020 dotisk Ladislava Křečka po 10 letech. Závěr roku 2021 patřil sportovnímu životopisu Romana Kresty, který byl prakticky okamžitě vyprodán. Aktuálně přicházíme s novinkou v podobě „rallyového“ vyprávění norského jezdce Johna Hauglanda.

John Haugland
rok vydání: 2023, počet stran: 360, cena: 699 CZK, ISBN 978-80-906660-4-7VYPRODÁNO / SOLD OUT

Sportovní životopis legendárního Johna Hauglanda čtenářům přináší 360 stran zajímavých informací a neokoukaných fotografií. A právě z těch byl hlavní hrdina nadšený. Rovné dvě třetiny z nich totiž dosud nikdy neviděl. Vedle Johnnyho vyprávění publikace obsahuje příběhy dvorních spolujezdců (M. Eckardt, J. O. Bohlin, A. Antonsen a P. Vegel), dále kolegů z týmu Škoda (L. Křeček, S, Kvaizar, V. Blahna, M. Zapadlo, J. Kotek, P. Sibera) a také řady zajímavých osobností (B. Hunt, M. Broad, O. Horsák, J. Jelínek, S. Hajdušek, J. Nevrla, J. Kpalan nebo F. Salamacha). Každý výtisk je navíc opatřen samostatně neprodejnou přílohou, která graficky znázorňuje bohatou kariéru Johna Hauglanda.Roman Kresta - Na vlnách času
rok vydání: 2021, počet stran: 368, cena: 599 CZK, ISBN 978-80-906660-2-3VYPRODÁNO / SOLD OUT

Na téměř 370 stranách se spoustou barevných fotografií naleznete popis kariéry automobilového jezdce Romana Kresty. Příběh začíná vyprávěním rodičů a pokračuje vykreslením cesty mladého muže do kokpitu soutěžního vozu. Následují jednotlivé sezony dokumentující rychlý postup z půjčeného Favorita do továrních vozů WRC a opětovný návrat do českého mistrovství. Druhá polovina knihy obsahuje vyprávění spolujezdců, soupeřů a osobností, které ovlivnily sportovní kariéru i osobní život Romana Kresty.Žlutomodrá Rally
rok vydání: 2017, počet stran: 600, cena: 785, ISBN 978-80-906660-0-9 VYPRODÁNO / SOLD OUT

Zmapovat dějiny Barumky? To je nějaká výzva! Šest let systematické badatelské a bezmála detektivní práce je u konce. Je šest set stran soutěžácké historie hodně nebo málo? S ohledem na šestačtyřicetiletou tradici Barum rally se to může zdát málo, ale kdo z nás kdy přečetl tak rozsáhlou knihu? A to byla další výzva – najít přijatelný poměr mezi faktografií, příběhy, fotografiemi a výsledky. Žlutomodrá rally je kniha-obr. Obrem je svým rozsahem, počtem spolupracovníků i celkovým finančním rozpočtem. Naše předchozí knižní publikace se staly v mnohém vzorem pro ostatní autory a pořadatele.
Žlutomodrá rally je také inovativní, především její limitovaná edice, doplněná o osm "podpisových karet" formátu A4, které jsou součástí vazby. Každá z karet představuje jednoho z osmi vítězů dávné i nedávné historie Barumky, které jsme přesvědčili, aby je přijeli podepsat. 600krát! Trvalo to sice nějaký čas, ale odměnou je unikátní série knihy, kterou pomáhali připravovat Monica Eckardt z Německa, Jan - Olof Bohlin ze Švédska a Arlid Antonsen z Norska. Kvůli podpisům museli urazit nejdelší vzdálenost John Haugland z Norska (ca 1.500 km) a Raimund Baumschlager z Rakouska (ca 540 km). Pánové Kresta a Demuth najeli lehce přes 300 km, Václav Pech to měl do Turnova necelých 200 km, Jan Kopecký bratru 150 km, Ing. Jiří Šedivý něco kolem 110 km a Václav Blahna z Prahy ujel 100 km. Táž vzdálenost je čekala samozřejmě i cestou domů.
Bez ohledu na limitovanou edici v knize naleznete 46 komentářů ke všem odjetým ročníkům Barumky, kompletní výsledky a řadu příběhů přímých účastníků historie soutěže, například doc. Čuby, Josefa Kopeckého, Václava Blahny, Josefa Sivíka, Jakke Honkanena nebo Zdeňka Ponce, Jana Macha a dalších. Také jsme byli poslední, komu Miroslav Čáslavka poskytl rozhovor... Naší snahou bylo, pokud možno vyhnout se známým fotografiím a přinést nové, neokoukané snímky. Jsme přesvědčeni, že se nám to podařilo.


Rally má jméno Bohemia
rok vydání: 2013, počet stran: 317, cena: 199 Kč, ISBN 978-80-260-2377-7 VYPRODÁNO / SOLD OUT

Prý určitě poslední kniha vznikala v nelehké době, ve které docházelo při automobilových soutěžích k haváriím, při nichž vyhasínaly lidské životy. S obrovským obdivem k partnerům projektu se podařilo domluvit scénář, který zaručoval čtenářům dotovanou cenu knihy, v níž se objevil divácký manuál pro (nejen) začínajícího fanouška rally. Podle barvy obalu přezdívaná „Modrá“ se rozprodala během několika málo měsíců a z utržených peněz jsme zakoupili pro dětskou nemocnici v Mladé Boleslavi multifunkční lůžka. Takže úspěch? Jak se to vezme. Proti projektu cíleně mířícímu na děti a se snahou podpořit rally, tedy, že i ona umí pomáhat, se postavilo několik jedinců, kteří podnikli kroky směřující k zastavení akce a poškození jména autorů. Marně. Do týmu PFR vstoupili fotograf Jiří Fryje a IT specialista Broňa. Kniha byla vydána v české a anglické mutaci.

Když Křeček prášil
Dotisk: 2020, počet stran: 280, cena: 599 Kč, ISBN 978-80-254-7239-2 VYPRODÁNO / SOLD OUT
rok vydání: 2010, počet stran: 280, cena: 499 Kč, ISBN 978-80-254-7239-2 VYPRODÁNO / SOLD OUT

Nečekal jsem, že po Rallye psané srdcem bude následovat další kniha, a že se spojím se zajímavými lidmi.  A další kniha přišla. A vznikl tým. Ladislav Křeček dlouhá léta patřil k domácí špičce, navíc ve třídě do 1.300 kubických centimetrů nebylo mnoho lepších jezdců ani ve světovém měřítku. Pan mistr se bránil, ale nakonec podlehl a ke knize svolil. Pravděpodobně nelitoval a soudě podle rychlosti prodeje, jakou se náklad vyprodal, jeho životopis zaujal velkou řadu lidí. Svými fotografiemi se na knize podílel i legendární britský žurnalista a fotograf pan Martin Holmes.

Rallye psaná srdcem
rok vydání: 2007, počet stran: 383, cena: 599 Kč, ISBN 978-80-239-8330-2 VYPRODÁNO / SOLD OUT

Prvotina a splnění mého snu. Dílo, které vznikalo desítky let, obsahuje komentáře k jednotlivým ročníkům Rallye Škoda a Rallye Bohemia od roku 1974 do roku 2006. Komentáře jsou doplněny příběhy přímých účastníků soutěže, například Václava Blahny, Johnnyho Hauglanda, Jaroslava Starého, Raimunda Baumschlagera, Jiřího Kotka, Zdeňka Jandy, Romana Kresty, Filipa Schovánka nebo vyhlášených fotografů Bořivoje Chaloupky či otce a syna Lasíkových. Třešinkou na dortu byl křest knihy v kostele Sboru českých bratří v Mladé Boleslavi, původně plánovaný jako komorní, kterého se zúčastnilo na dvě stě osob. Křtu se účastnili kromě jiných i Oldřich Horsák, Vladimír Hubáček, Pavel Sibera, Vladimír Berger, Jiří Tošovský, Ladislav Křeček a Jan Kopecký. Zajímavostí slavnostní náladou a nadšením prodchnutého odpoledního křtu bylo kromě videoprojekce také vystoupení hudebníka Stanislava Čermáka, který autorovo úvodní slovo do knihy zhudebnil. Vedle autora do týmu PFR vstupuje tvorbou obalu grafik Lukáš.

Daniel Porazil, autor

 

 
 
 
 

© 2013-2023 PEOPLE FOR RALLY