facebook

Čtyřiatřicetiletý Miroslav Konderla kreslí pro radost

Kreslí krásně, a protože kreslí hlavně auta, nebylo dílem náhody, že se jeho kresby objeví i v knize o Barumce. Nebudou zveřejněny jen pro jeho radost, i když věříme, že ji bude mít, ale především pro radost milovníků aut. Pro radost všech, kteří nežijí sebestředné a ploché životy vymezené léčbou vlastních komplexů.

Mirek se narodil jako zdravé dítě. Jeho zdravotní stav se však prudce zhoršil v pubertě. Dostal vysoké horečky, několikrát musel být hospitalizován v nemocnicích a přes veškerou lékařskou péči mu zůstaly následky v podobě trvale poškozeného zdraví. I proto nastoupil na speciální učiliště pro žáky se zdravotním postižením, kde měli pro znevýhodněné studenty pochopení a odpovídající přístup. Mirek získal vyučení v oboru kuchařské práce. Dnes je v invalidním důchodu a navštěvuje stacionář, kde je v kolektivu podobně zdravotně postižených klientů. Chodí tam rád, má svůj program a hlavně – může si tam kreslit. A co o sobě řekl Mirek? „Bydlím v Oldřichovicích. Denně navštěvuji Centrum sociální pomoci Třinec, Denní stacionář Radost, kde aktivně trávím svůj volný čas. Mezi mé zájmy patří hlavně kresba a malování. Nejraději kreslím obrázky aut a jiných dopravních prostředků. Tuto zálibu mám už asi od páté třídy, ale ve výtvarné výchově mě to moc nebavilo, tak jsem si začal vytvářet vlastní představu o tom, co bych chtěl kreslit a začal jsem kreslit to, co tady dnes vidíte. Nemám řidičák, tak alespoň, když kreslím auta, nebo hraju počítačové hry tykající se aut, tak jsem trochu jako řidič. Rád se zajímám o dění v naší republice i ve světě. Jsem věřící a navštěvuji mládež evangelické církve augsburského vyznání. Mezi mé další zájmy patří jízda na kole, výlety a skládání plastikových letadel. Mým snem je cestovat do zahraničí, podívat se do Anglie a zhlédnout tam letecký den, a také bych chtěl jet k moři a zjistit, jak je voda v moři slaná.“

Kresby Miroslava Konderly ve Žlutomodré rally doplní například vyprávění Václava Blahny, Zdeňka Ponce, Jaroslava Rajchmana nebo Josefa Sivíka. Skoro bych zapomněl, náš tým je další z řady, kdo z nápadu podělit se o Mirkovu tvorbu s širokou veřejností má radost.

Dan Porazil, autor

 

Naše knihy pomáhají dětem

Z prodeje knihy Rally má jméno Bohemia a za přispění partnerů projektu bylo zakoupeno jedno multifunkční lůžko a jedno lůžko pro kojence pro JIP dětské nemocnice v Mladé Boleslavi. Kniha také obsahovala bezpečnostní manuál pro diváky.

Projekt nové knihy o Barum rally je poněkud odlišný od konceptu z roku 2013, přesto i z této knihy budou profitovat děti, přesněji pacienti dětského oddělení Klaudiánovy nemocnice. Počítáme totiž s tím, že z každé prodané knihy poukážeme určitou částku dětem a následně zakoupíme infuzní pumpu s dávkovačem léků, ložní prádlo a oblečení pro nejmenší pacienty v celkové sumě cca 60.000 CZK.

Termín předání daru zatím není přesně definovaný, nicméně bude jistě odvislý od úspěchu nové knihy, která se do rukou čtenářů dostane koncem srpna nadcházejícího roku.

Dan Porazil, autor

 

 
 
 
 

© 2013-2023 PEOPLE FOR RALLY